4x PRV Audio 12MR2000 Pro Audio Midrange Midbass 2000W 8Ohm Woofer Speaker *FOUR
PRV AUDIO
Write a Review
SKU:
4x PRV 12MR2000 T.C. -LE-
Condition:
New
UPC:
Does Not Apply
Avaliability:
Free Shipping
Order before 2PM (EST) Mon-Fri for Same Day Shipping
Store Pick Up Available We Price Match! Call Us On 718-272-7228
Adding to cart… The item has been added
Award-Winning Service
30 Days
Easy Returns
Guaranteed
Lowest Price
In-House
Experts
Financing Available
PRV Audio 12MR2000 Pro Audio Midrange Midbass 2000W 8-Ohm Sub-Woofer Speaker
  • The 12MR2000 offers a large 4” CCAW voice coil that will results in very high efficiency while providing smooth and accurate bass response.
  • The extra thick and stiff, yet light weight cone provides an excellent curve response linear through 5.5kHz and makes the 12MR2000 a very good solution for high quality two or three way systems and low mounting depth makes it perfect for stage monitors. It has also become a highly used woofer for extreme car audio installs.
PRV Audio, your source for extreme pro audio loudspeakers
Specifications
  • Rated Power Handling: 1000 Watts
  • Program Power: 2000 Watts
  • Sensitivity 2.83V @ 1M: 97 dB
  • Frequency Range @ -10Db: 56-5,500 Hz
  • Resonance Frequency (Fs): 57.87 Hz Xmax: 5 mm
  • Voice Coil Diameter: 4" Nominal Impedance: 8
  • Magnet Material: Ferrite
  • Frame Material: Die Cast Aluminum
  • Weight: 23 Lbs
  • Mounting Depth: 5.47” (139 mm)