2x RCF SUB8004-AS 18" Professional Subwoofer W/ 2x RCF HDL10-A Active Line Array
RCF
Write a Review
SKU:
2x SUB 8004-AS + 2x HDL10-A + FL-BHDL10 H.R
Condition:
New
UPC:
Avaliability:
Free Shipping
Order before 2PM (EST) Mon-Fri for Same Day Shipping
Store Pick Up Available We Price Match! Call Us On 718-272-7228
Make an Offer
Award-Winning Service
30 Days
Easy Returns
Guaranteed
Lowest Price
In-House
Experts
Financing Available
RCF SUB 8004-AS ACTIVE HIGH POWER Live Sound SUBWOOFER 2500 Watts
The SUB 8004-AS is one of the most powerful 18" subwoofers in pro-sound category.
Featuring a high power, hypervented 18" woofer, with 4" inside/outside voice coils, this cabinet is designed to deliver a serious amount of low frequency. Powered by a 1250W digital amplifier module, the SUB 8004-AS can perform in the most demanding situations. The input board includes volume control, deep/punch switch, high pass switch, phase switch, cardioid, time delay.
Features
  • 2500 Watt Peak, 1250 Wat RMS
  • 136 dB max SPL
  • 30 Hz - 120 Hz frequency response
  • 18" Woofer, 4.0" voice coil vented woofer
  • DSP controlled Input section with selectable presets
  • Delay control
  • Baltic birch tour grade cabinet
  • Compatible with NXL23-A (stacking)
  • Compatible with NXL24-A (stacking)
  • Multiple configurations with HDL 10-A and HDL 20-A
Applications
  • Live sound
  • Rental
  • Portable PA, clubs, ballrooms, live theatre
  • House of worship
  • Theme parks
  • Music playback and sound reinforcement in small and mid-size venues
  • Corporate A/V professionals and sound system hire companies
Acoustical Specifications
  • Frequency Response -3 dB: 30 Hz ÷ 120 Hz
  • Max SPL: 136 dB
  • Woofer: 18", 4.0" v.c.
Input/Output Section
  • Input signal: bal/unbal
  • Input connectors: XLR
  • Output connectors: XLR
  • Input sensitivity: -2 dBu / +4 dBu
Processor Section
  • Crossover frequencies: Selectable 90 Hz - 120 Hz Hz
  • Protections: Thermal, RMS
  • Limiter: Fast limiter
  • Controls: Xover, Phase switch, Deep/Punch, Output Delay Settings, Cardioid
Amplifier Specifications
  • Total power: 2500 W PEAK
  • Low frequencies: 2500 W PEAK
  • Total power: 1250 W RMS
  • Low frequencies: 1250 W RMS
  • Cooling: Convection
  • Connections: Powercon in-out
Cabinet
  • Cabinet Material: Baltic Birch
  • Hardware: 2xM20, 4 x wheels mounting points
  • Handles: 2 side
  • Colour: Black
Physical Specifications
  • Height: 700 / 27.56 mm/inch
  • Width: 557.5 / 21.95 mm/inch
  • Depth: 700 / 27.56 mm/inch
  • Net Weight: 51.0 / 112.20 kg/lbs
RCF HDL 10-A Active Line Array Module 1400W Amplified DJ/Club Speaker HDL-10A
Ideal in live sound reinforcement and reliable installed situations. The HDL 10-A is the ideal choice when line array performance is needed and a fast and easy set up is a must. The system is powered from a 1400 Watt Peak Power 2 way digital amplifier, sound is processed from a powerful DSP.
Features
  • 1400 Watt Peak power - 700 Watt RMS
  • 133 dB max SPL
  • 65 Hz 20 kHz frequency response
  • 2 x 8" Woofers
  • 1 x 2" Compression Driver
  • Tour grade safe and solid variable mechanics
  • Composite PP enclosure structurally wooden reinforced
Applications
  • Live sound
  • Rental
  • House of worship
  • Theme parks
Acoustical Specifications
  • Frequency Response -3 dB: 65 Hz ÷ 20000 Hz
  • Max SPL: 133 dB
  • Horizontal coverage angle: 100°
  • Vertical coverage angle: 15°
  • Compression Driver: 2", 2.5" v.c.
  • Woofer: 2 x 8", 2.0" v.c.
Input/Output Section
  • Input signal: bal/unbal
  • Input connectors: XLR
  • Output connectors: XLR
Processor Section
  • Crossover frequencies: 800 Hz
  • Protections: Thermal, RMS
  • Limiter: Soft limiter
  • Controls: Cluster, HF, High curving, Indoor
Amplifier Specifications
  • Total power: 1400 W PEAK
  • High frequencies: 400 W PEAK
  • Low frequencies: 1000 W PEAK
  • Total power: 700 W RMS
  • High frequencies: 200 W RMS
  • Low frequencies: 500 W RMS
  • Cooling: Convection
  • Connections: Powercon in/out
Cabinet
  • Cabinet Material: Composite PP, wooden reinforced
  • Hardware: Rigging flyware
  • Handles: 2 side
  • Colour: Black
Physical Specifications
  • Height: 294 / 11.5 mm/inch
  • Width: 569 / 22.40 mm/inch
  • Depth: 434 / 17.09 mm/inch
  • Net Weight: 20.4 / 44.97 kg/lbs
RCF FB-HDL10-LIGHT SUSPENDING BAR FOR HDL 10-A line array system. (up to 6 pieces)
  • Stack bar included.
  • Pickup point included
  • Pole mount support included
  • 7 pins included